Tosya Haberler

SERHAT AGACIKOĞLU KASTAMONU (TRT)-

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ‘’Verem Savaş ve Propaganda Haftası’’ dolaysıyla İlçe Ceza Tevkif Evi mahkumları ile ilçe Kur’an Kursu kursiyerler öğrencilere eğitim verildi.

 İlçe Toplum Sağlığı Merkezi tabibi Dr. Aziz Hakkı Tosya Ceza evini ziyaret ederek çalışanlara ve 21 mahkuma Verem hastalığı ile ilgili bilgilendirme eğitimi verdi. 

Eğitimde Dr. Firuze Soyak  "Tüberküloz( Verem) Hastalığı dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya nüfusunun 4 de 1 i verem mikrobu ile enfektedir. Bu insanların %10 unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığının ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Verem dünya genelinde en çok ölüme neden olan 10 nedenden biridir. Ayrıca tek bir bulaşıcı ajandan ölümde en üst sırada yer almaktadır. 2010 ile 2016 yılları arasında tedavi ile 53 milyon hayat kurtarılmıştır. Verem insanlardan öksürme ve hapşırma yoluyla yayılan mikropların solunum yoluyla bulaşması sonucu yayılır. Israrcı öksürük, balgam, nefes darlığı, kan tükürme, halsizlik, kilo kaybı gibi belirtileri mevcuttur. En önemli korunma yöntemi BCG aşısıdır. Bu yıl 8-13 Ocak tarihleri arası bu yıl Verem ve Propaganda Haftası olarak belirlenmiştir."dedi.

Tosya Toplum Sağlığı Merkezi olarak hafta boyunca kurumumuz hekimlerinden Dr. Aziz Hakkı CİVRİZ tarafından risk grubu olarak belirlenen Tosya Ceza Tevkif Evinde 21 mahkuma ve çalışanlarına verem hastalığı konusunda bilgilendirme yapıldı. Tosya Şekerci Kuran Kursundaki 32 kursiyere, Atabinen Kız Meslek Lisesi ve Hasan Rıza Paşa Teknik ve Mesleki Lisesinde öğrenim gören 328 öğrenciye Verem Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunur ?konularında eğitim düzenlenerek merak edilen sorular cevaplandırıldı.

Bir sonra ki gün Dr. Firuze Soyak Şekerci Kur’an Kursu kursiyer öğrencilerine bilgilendirme eğitimi vererek kursiyerlere Verem haftasını anlatan Afiş ve broşür dağıttı.

 Tosya Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri ilçede her kesime ulaşarak sağlık konusunda bilgilendirme yapacaklarını ifade ettiler.

TOSYA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ CEZA EVİ VE OKULLARDA VEREM İLE SAVAŞTI…

269 views

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com