Tosya Haberler

SERHAT AGACIKOĞLU

KASTAMONU(TRT)- Kastamonu’nun Tosya ilçesinde faaliyet gösteren Tosya Ahi ve Yaren Dostları Derneği ve Tosya Yaren Meclisi bu hafta Tosya İstanbul ve Ankara’dan gelen misafir ağlarını ağırladı.

Bu haftaki yaren ocağını Yaren tabiri ile (Ocak Yakma) Hacı Mahmut Kuz ve oğlu Sait Kuz tarafından yakılan Ahi Yaren gecesine Tosya’nın yanı sıra Ankara ve İstanbul’dan  iştirak eden misafir ağları ile unutulmaz  bir gece yaşandı.

 Yaren meclisi misafirlerin selamlama töreni ile başladı. Ihlamur ikramının ardından dönem Baş ağası Fatih Lepeci tarafından misafirlere Yaren ve Yarenlik hakkında bilgi verildi. Amaçlarının gеlеnеk ve göreneklerini, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerleri уeni kuşaklara yaşayarak aktarmak olduğunu belirtti. izmir escort Orta oyunları ve folklor gösterileri ve Erol Sevdi- Abdullah İrtik ikilisinin icra ettiği canlı müzik sunumları eşliğinde misafirler hoşça vakit geçirdiler. Davetlilerin orta oyunları ile folklor gösterilerine misafirlerde katıldı. Ayrıca yarenler, Tosya Çiftetellisi ve çeşitli folklor oyunları sеrgilеyеrеk, büyük alkış topladı.

Gecenin sonunda Yaren Meclisi yarenleri Cezayir Marşının eşliğinde misafirleri uğurlandı

 

SERHAT AGACIKOĞLU KASTAMONU(TRT)- Kastamonu’nun Tosya ilçesinde faaliyet gösteren Tosya Ahi ve Yaren Dostları Derneği ve Tosya Yaren Meclisi bu hafta Tosya İstanbul ve Ankara’dan gelen misafir ağlarını ağırladı. Bu haftaki yaren ocağını Yaren tabiri ile (Ocak Yakma) Hacı Mahmut Kuz ve oğlu Sait Kuz tarafından yakılan Ahi Yaren gecesine Tosya’nın yanı sıra Ankara ve İstanbul’dan […]

TOSYA AHİ YAREN BU HAFTA HACI MAHMUT KUZ VE MİSAİFRLERİNE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞATTI

1.382 views

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com