Tosya Haberler

ÜLKÜCÜ ŞEHİT YAŞAR ÖZCİVLEZ VEFATININ 44. YILINDA KABRİ BAŞINDA ANILDI..

ÜLKÜCÜ ŞEHİT YAŞAR ÖZCİVLEZ VEFATININ 44. YILINDA KABRİ BAŞINDA ANILDI..
1.015 views Okundu
05 Kasım 2019 - 18:31

Kastamonu Tosya Ülkü Ocakları ve Tosya MHP İlçe Teşkılatı Ülkücü Şehid Yaşar Özcivlez’i  unutmadı. Şehid Yaşar Özcivlez  Şehadetinin 44. Yıl Dönümünde Tosya Şehidliğindeki kabri başında Rahmet, Minnet ve Fatihalarla anıldı.

Tosya şehitliğinde düzenlenen programa Tosya Belediye Başkanı  Volkan Kavaklıgil Tosya MHP İlçe Başkanı Mustafa Dündar Özurgancı , Ülkü Ocağı Başkanı Mustafa Acar ve çok sayıda Ülkücüler katıldı.

05 Kasım 1975  yılında  şehit edilen Yaşar Özcivlez’i  Ülkücü kardeşleri vefat yıldönümünde  unutmadı.  22 yaşında İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisiyken bu dava uğruna, bu vatan uğruna bu bayrak uğruna canını veren dava büyüğümüz ülkü neferi, Yaşar Özcivlez’i Şehadetinin 44. Yılında ruhunu şad etmek için kabri başında Yasin-i Şerifler, Fatihalar ve dualarla anıldı.
Şehidimiz Yaşar Özcivlez okulunda bulunan sol görüşlü gruplar tarafından bile sevilen bir gönül eri idi. Şehit edildiğinde gencecik bir fidandı. Ruhu şad mekanı cennet olsun.

İnşaat işcilerinin yemekleri ve Şehit edilen Ülkücü öğretmen

Geçen gün bir ahbabımın dükkanına gittim,arabamı biraz ilerisinde bir inşaatın önünde park ettim. Baktım işçiler yemek molasında tuğlaların üzerine bir tahta koyup sofra yapmışlar yemek yiyiyorlar. “Afiyet olsun” diye seslendim “buyur amca beraber olsun” dediler.

Bende yanlarına gittim sofralarında ne var ne yok görmek için. Baktım bol etli bir güveç yapmışlar onu yiyorlar. Öyle mutlu oldum ki
Reklamlar
bilemezsiniz. Gençliğimden kalan bir hatıram var ki hala aklıma geldikçe burnumun direği sızlar. Üniversiteye geldiğim ilk yıldı,Edirne Kapı yurduna yerleştim Mustafa Verkaya ülkü ocakları başkanı,Maraştaki ocak faaliyetlerinden tanışıyoruz.

Bana dedi ki “Yurdun lokantasını ocak adına işletiyoruz,kasada duran elemanımız memlekete gitti,o gelene kadar sen dur kasada.” olur dedim. Baktım her akşam yemekten sonra lokantada kimse kalmayınca birisi geliyor,bir parça ekmek alıp sadece soğanla karnını doyuruyor. Bir gün,iki gün ,üç gün hep böyle.. Diğer çalışanlara sordum bu kim.? diye,Teknik üniversitede okuyan bir öğrenci,Kastamonulu Yaşar dediler.

M.Verkayaya durumu anlattım,ücretsiz yemek vermemizi teklif ettim,o da verin dedi. Ben bir türlü nasıl söyleyeceğimi bilemedim,en son aşçı Urfalı Hasan ustaya sen teklif et dedim. O gitti konuştu,gelip “kabul etmedi” dedi. Kendisi yetim,babası küçükken ölmüş,çok fakir bir ailenin çocuğu,geceleri Galatasaray yada Kabataş lisesinin yatılı kısmında etüd öğretmenliği yapıp,annesine para gönderiyormuş. Bir kaç ay sonra İTÜ Taşkışla binasında Emperyalist uşağı “devrimci” ler okul koridorunda kurşunlayıp şehit ettiler. O vakarlı delikanlı Yaşar Özcivlez’di.

Kaynak Fahri Kopar
https://bultensaati.com/insaat-iscilerinin-yemekleri-ve-seh…

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com