Tosya Haberler

TOSYA’DA KUR’AN-I KERİM IŞIKLARI İÇİN MERASİM DÜZENLENDİ.. ” FULL VİDEO “

TOSYA’DA KUR’AN-I  KERİM IŞIKLARI İÇİN MERASİM DÜZENLENDİ.. ” FULL VİDEO “
1.210 views Okundu
27 Ekim 2019 - 3:51

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde hafızlığını tamamlayan 19 hafız ve hafize için sabah namazından sonra Tosya Belediye Düğün Salonunda hafızlık icazet merasimi düzenlendi.

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde geleneksel hale gelen hafızlık merasimi bu senede düzenlendi. Tosya Müftülüğü organizesi ile Tosya Müftülüğü’ne bağlı Hamzababa erkek ve Fazıl Ateş Kız yatılı Kur’an Kurslarında hâfızlığını ikmâl eden ögrencilerden   13’ü erkek, 6’sı kız  19 genç hafız için için hafızlık icazet merasimi düzenlendi. 

Sabah namazı sonrası Tosya Belediye düğün salonunda başlayan ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği   gösterdiği hafızlık icazet merasimine Tosya Belediye  Başkanı Volkan Kavaklıgil, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Milli Eğitim Müdürü S.Murat Demirci , Kastamonu İl Müftü Yardımcısı Metin Aykut , İlçe Müftüsü   Halil İbrahim Sabırlı  , Kastamonu Nasrullah Camii Baş İmam Hatibi Hafız Kahraman Şekercioğlu  protokol üyeleri, SKT temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Düğün Salonunda kahvaltı eşliğinde başlayan hafızlık icazet töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Halil İbrahim Sabırlı yaptı. Katılımcılara hoş geldiniz dileklerini ileten Sabırlı, “Kur’an-ı Kerimi ezberleyip hafız olan kişiler Allah’ın kitabını kendilerine emanet ettiği seçkin kişilerdir. Dünyada nail olunabilecek en büyük manevi bir makamdır, hafızlık” dedi.

Müftüsü Halil İbrahim Sabırlı    Tosya İlçesinde yeni yapılması planlanan iki Kuran Kursu içinde Tosya Kaymakamlığı Ve Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgilden  destek istedi 

Törende konuşan Kastamonu İl Müftü Yardımcısı Metin Aykut; “Sizler Allah’ın kelamını Kur’anı Azimüşşanı ezberleyen onu ezberleten öğreten hocalarımızın ve öğrencilerimizin hafızlarımızın sevinçlerini paylaşmak üzere sabahın erken vaktinde şu güzide mekanı tıklım tıklım doldurdunuz. Hepinizden Rabbim razı olsun. Rabbim hepinize rahmetini bol bol üzerinize ihsan eylesin. Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz” dedi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil; “İslamiyet İslam Dünyası İslam Coğrafyası içerisinde Müslümanların pırlantası olarak adlandırılır hafızlarımız. İslamiyeti anlatmak, aktarmak, kuşaktan kuşağa götürebilmek için bizim onlara ihtiyaçlarımız vardır. Ezber yapmak kadar anlamak ve anlatmak da vardır hafızlıkta. Velhasıl hafızlık bir gönül işidir. Bazen sevmek, bazen anlamak, bazen teslim olmak şeytanla işi olmamak hafızlığın özverili olmasıyla vücut bulacaktır” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti , ilahiler  ve  kasidelerin   okunmasının ardından hafızlara hediyeler takdim edildi.

Geçtiğimiz günlerde emekli olan  Tosya İlçe Başvaizi Muhsin Özdemir’e verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi verildi.

Salon programının ardından hafızlar kortej eşliğine önce Ulucami’ye gitti. Burada yapılan duanın ardından yine kortej eşliğinde Meraşi Abdurrahmanpaşa Camine gitti.

Abdurrahman Paşa Camisinde yapılan programda hafızlar Kur’an-ı Kerim’den aşir okuyarak katılımcılara Kur’an ziyafeti verdi.

( Fotoğraflar Foto Jenik  Fotoğraf Stüdyosundan  temin edilebilir)

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com