Tosya Haberler

TOSYA’DA AVRUPA BİRLİĞİ PROJELERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ..

TOSYA’DA AVRUPA BİRLİĞİ PROJELERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ..
780 views Okundu
12 Ekim 2019 - 19:53
https://www.youtube.com/watch?v=d_h1OjqrnAA&feature=youtu.be

 Kastamonu’nun Tosya İlçesinde Geçtiğimiz günlerde Tosya Belediye başkanı Volkan Kavaklıgil ve beraberindeki heyetin Dış İşleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı’yı ziyaretinin ardından  Hemşehrimiz Faruk Kaymakcı Tarafından Tosya’ya gönderilen uzman ekip Tosya Ömer Halis Demir Kültür Merkezinde Avrupa Birliği Hibe projeleri hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Çok verimli geçen toplantıya Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil , İlçe Milli Eğitim Müdürü Müdürü Murat Demirci , Kamu Kurum Kuruluş yöneticileri ve STK üyeleri katıldı.

Toplantının başında salonda bulunan Tosya Marangozlar Odası heyeti verilen aranın ardından toplantıdan ayrılmaları salondakiler tarafından şaşkınlıkla karşılanırken böylesi önemli bir toplantıdan ayrılma gerekçelerine bir anlam veremediler.

Uzman ekibin katılımcılara hitaben Avrupa Birliği Hibe Projelerinden nasıl faydalanılır, projeler nasıl hazırlanır ve kimler faydalanabilir gibi bir çok konuda bilgi vermesinin ardından Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil katılımcılara şunları söyledi  ” Çok kıymetli araştımacı arkadaşlarıma değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Ortalama Türkiye üzerinde 1000 üzerinde belediye var ilçe var il var ve şu anda şu salonda bulunan insanlarımız  çok şanslı olduklarını hissetmeli , ve benim bu programla alakalı bir üzüntüm giriş ve gelişmeyi almış herkes  bazı arkadaşlarımız bazı sektörde bulunan arkadaşlarımız sonuç kısmını kaçırmışlar ,işin nasıl yapılacağını nasıl işleneceğini kafalarına takılan bir proplemin nasıl çözüleceğini duymadan malesef salonu terk etmişler. Tosya’da gerçekten ağaç sanayi geçimin 100%70 ni insanlar ağaçtan kazanaıyorlar burada tabi küçük orta ve büyük ölçekli firmalar var büyük ölçekli firmelerimız kapı ile uğraşıyorlar. Yaklaşık 300  350 civarında esnafımız varki onlarda kapı yapıyorlar ama ben şuna inanıyorum acilen el sanatlarına dönmeleri gerekir , çünkü ağacı işlemeyi biliyorlar , elleri yatkın hepsi çıraklıktan babadan ustadan bir takım şeyleri almışlar ve ticaret faliyetlerini yürütüyorlar. Bu gün Türkiye üzerinde alabilecekleri destek AB formundan bir imkan varken bunu bu salonda iyi değerlendirmeleri gerekiyordu şu anda onlardan  Odadan kimse gördüğüm kadarı ile yok.

Bir diğer husus dokumacılıkla alakalı biz kese kuşak ta üretiyoruz ve bunları insanlar çok büyük yatırımlar yapmadan sadece pazarını oluşturarak evlerinde hanımlarımız işlendirilebilecek şeyler ve bunlar üzerindende proje oluşturabilecek durumlar .Biz hep şunu söyledik kadınlarımızı yada kendi işlerini kendileri yönetebilecek kadın erkek farketmez bireylerimizi oluşturabilirsek toplumu kalkındırabiliriz.  Biz burada özverili bir hareket içerisine girmemiz gerekiyor toplumdan  bugün buraya yaklaşık 20 gurup kurum kuruluş oda tarzında kurumlarımızı çağırdık niye toplantı amacının dışına çıkmasın , herkes kafasına göre sorduğu zaman burada proplem yaşanır toplantı amacına hizmet etmez. Bu Program bizim Tosyamızda iş isteyen iş imkanı noktasında yaratıcılık noktasında destek noktasında proje noktasında  bişeyler almak isteyen insanlarımız için ben inanıyorumki çok verimli geçmiştir.  İnşallah ekonomik alandaki kısmını buraya katılan vatandaşlarımız almıştır sosyal noktadaki kısmınıda biz Belediye olarak hayata geçirebilirsek Tosya’da bir takım şeyleri değiştirebileceğimiz kanatindeyim . Biz elimizden geldiği kadar vatandaşımızın bilinçlenmesi noktasında bu tğr çalışmalara devam edeceğiz tekrar herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Avrupa Birliği Hibe Projeleri toplantısı katılımcıların  sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

 

 

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com