Tosya Haberler

TOSYA MESLEK YÜKSEK OKULU ÖĞRENCİLERİ ÇAĞIN HASTALIĞI OLAN “AIDS” EĞİTİMİNİ ALDI

TOSYA MESLEK YÜKSEK OKULU ÖĞRENCİLERİ ÇAĞIN HASTALIĞI OLAN “AIDS” EĞİTİMİNİ ALDI
345 views
01 Aralık 2017 - 19:29

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü.

Pozitif Yaşam Derneği’nin El Kitabı’na göre, dünyada tahmini olarak 36.9 milyon kişi HIV ile yaşıyor.

1 Aralık Dünya AIDS Günü. münasebeti ile Kastamonu Tosya İlçesi Meslek Yüksek Okulundan Tosya Toplum Sağlı Merkezi Başhekimi Firuze Soyak  öğrencilere AIDS hakkında bilgilendirme  eğitimi verdi

Başhekim Firuze Soyak “AIDS( Kazanılmış İmmün Yetmezlik Sendromu ), HIV ile bulaşan mikrobik, bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Günümüzde pek çok kişi HIV enfeksiyonunun ilerlemiş evresinde tanı almakta ve bu durum HIV pozitif kişilerin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca HIV enfeksiyonunun ilerlemiş evrelerinde tanı konulması bulaştırıcılığı artırdığından toplumda HIV in yayılımını önleme çalışmalarını da güçleştirmektedir. Tosya TSM olarak ,Dünya AIDS Günü etkinlikleri kapsamında ilçemizde Meslek Yüksekokul öğrencilerine HIV/AIDS konusunda hastalıktan korunma ve bulaş yollarına ilişkin bilgilendirme eğitimi düzenledik” dedi.

11 bin HIV/AİDS vakası

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de 1985 yılından günümüze (Aralık 2015 itibariyle) toplam 11.109 HIV/AIDS vakası bildirimi yapılmış.

Türkiye’de HIV ile yaşayanların yüzde 75’ini erkekler oluşturuyor. En fazla oran da 25-45 yaş grubu etkileniyor.

Türkiye’de HIV en fazla (yüzde 40) heteroseksüel (karşıcinsel) korunmasız cinsel ilişki ile bulaşıyor. Bunu eşcinsel korunmasız cinsel ilişki (yüzde 15) izliyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2004-2013 yılları arasında Türkiye’de yeni HIV enfeksiyonları yüzde 467 oranında artış gösterdi.

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com