Tosya Haberler

KAYMAKAM BEY SÖZ VERMİŞTİ “HADİ BEN ÖLMÜŞÜM, ÇOCUKLARIMIN CENAZESİNE’Mİ GELECEK”

KAYMAKAM BEY SÖZ VERMİŞTİ  “HADİ BEN ÖLMÜŞÜM, ÇOCUKLARIMIN CENAZESİNE’Mİ GELECEK”
915 views Okundu
19 Temmuz 2019 - 18:45

2018 senesinde Yıkarı Berçin Köyünde zor şartlarda hayatlarını sürdüren  Kıraç ailesinin feryadını “YUKARI BERÇİNDEN YÜKSELEN FERYAT BAŞTAN SAVIYORLAR GİDİYORUZ GELİYORUZ BOŞA,KORKUYORUZ” manşetli haberimiz ile yaşanan aile dramını yerel ve Ulusal Basında sorumlu habercilik anlayışı ilkesinde gündeme getirmiştik.
Tosya Kaymakamlığı habere konu olan aileyi köyde ziyaret ederek www. tosya. gov tr haber sitesinde açıklamada bulunmuş  ” Habere konu olan ailenin maddi durumundan ve yaşadığı sıkıntılardan köy muhtarı aracılığı ile haberdarız. Sosyal Yardımlaşma Vakfımız gerekli incelemeyi daha önce yaparak gerekli eksikleri tespit etmiştir. Aile için bahar ayında köyde ev yapılacaktır. Bu aşamada aileye kira yardımında bulunulacaktır” açıklaması yapılmıştı.
Fakat Aradan geçen 7 ay gibi bir süre sonucunda Kıraç ailesini yeni evlerinde ziyaret etmek ümidi ile gittiğimizde ailenin evlerinde ve hayatlarında değişen birşey olmadığını Recep Kıraç ve ailesi, her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları evlerinde yaşam mücadelesi vermeye devam ettiklerini üzüntü ile yerinde görüntüledik.

Recep Kıraç yaptığı açıklamada ” Sağolun Sizin haberiniz sonrası  Kaymakam bey geldi buraya evinizi yaptırıvercem dedi ama ogünden bugüne gelip birdaha uğrayan olupda bir çivi çakıveren olmadı. Baktı size kutu gibi 4 ocak ev yapıvercem diye söz verdi ama sözünün arkasında gelipte bir çivi çakan olmadı. kaymakmlığa gidiyorum yazı yazdık dediler gelecek dediler yaz oldu ilk yazın başlıyacaklardı gene gelen giden yok sonradan bir daha gittim 7500 lira geldi yardım parası evinizi tamirat yaptırın dediler bu 7500 lira ile ben bu evin neresini yaptırayım illa ki bu ev göçüp başımıza zaten, her taraf harıl harıl akıyor yağmur yağınca çaplarda dikilioyruz illa bu ev göçüp bir şeymi olması gerekiyor hadi ben ölmüşüm ama çocuklarımın cenazesinemi gelecek Kaymakam bey ,bize kim sahip olacak kaymakamlık bakmayacak ora bakmayacak kim bakacak bize. İki kere yardım dilekcesi verdim ret geldi yardım yapılmayacak , evimiz yapılmayacak ne olacak bizim halimiz.

Kaymakamlıktan hiç bir yardım almadığını beyan eden Recep Kıraç ” Hiç bir yardım almadık gıda yardımıda almadık hiç bir gelirim yok ben hastayım hanımım hasta ben kalp hastasıyım çalışamıyorum hiç bir gelirimiz yok Orman dan iki tane inek aldım 20 milyar borcula üç milyarını ödedim geri kalan borç duruyor Ağustos’ta   3500 lira ödemem var karnımı zor doyuruyorum nasıl nerden hazırlayım. Çocuklarımın eğitimi ilede herhangi bir destek alamadım Okulda öğretmenler Allah razı olsun onlar yardımcı oluyor destek cıkıyor bazen, ihtiyaçlarının çoğunu alamıyorum.

Birkaç sefer Recep müdürün yanına gittim işte yazı gelmedi diye erteledi sonra Kaymakama çık dedi çıktım 7500 lira paran gelmiş dedi sonradanda ben 7500 lira ile bu evin neresini yapacam ben onların yaptırmasını istiyorum benim zaten durumum olsa ben kendim yaptırırım aşağ yukarı gidiyorum beni savıyorlar , ha kaymakamlık herşey elinden gelir Yaptırsın yaptıracağısa bu garibanın evini bizide mağdur bırakmasın kendileride şeyden kurtulsun.  Yazın  yapılacak diye evin hatıllarını söktüm  kuraklık yaptım eşyaları oraya taşıdım  temelli iyi olmadı sökmem, bize yapmıyacaz deselerdi bari oraları sökmezdim ben . Kaymakam beyimiz geldi bize ümit verdi size ev yapıvercem diye bende onlara güvenerek evin hatıllarını söktüm burada nasıl duracam ben kışın ne yapacam  karda gelecek buradan yağmurda yağacak soğukta gelecek ben nasıl duracam burada.

Kaymakam bey bize acımıyorsa iki çocuğuma acısın kendi çocukları olsa böyle yerde durarmı yatarmı Kaymakam beyden rica ediyorum , yani evi yaptırmasını istiyorum.

Recep Kıraç son olarak Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’ede seslenerek ”  Başkanımız Volkan beyi çok seviyoruz onada sizin araclığınız ile selam söylüyoruz hereyere yardım ediyormuş bizede bir el uzatsın yardım etsin” dedi.

Sorumlu habercilik anlayışı ile yaklaşık 10 yıldır ilçede faailyet gösteren www.tosyahaberler.com haber sitesi, ilçe merkezinde ve köylerinde yaşanan bu sıkıntıları ve mağduriyetleri gündemde tutmaya devam edecektir.

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com