Tosya Haberler

KASTAMONU’YU BURSA’NIN ESKİ HALİNE BENZETİYORUZ…

KASTAMONU’YU BURSA’NIN ESKİ HALİNE BENZETİYORUZ…
274 views
18 Nisan 2016 - 13:29

Bursa Merinos Fuar Alanı’nda Kastamonu’nun tarihi, doğal, dini, turistik ve diğer değerleri yanı sıra Kastamonu Çekme Helvası, Pastırma ve Sucuk, Küre ve diğer ilçe Kilimleri, Cide Sarı Yazması, Siyez Bulguru, Tosya Pirinci,  Taşköprü Sarımsağı ve Ekstraktı, Devrekani Cırık Tatlısı, Köy Ekmeği, Evrenye Bıçağı, Doğal Balları, Küre Taş Baskı Kalıpları, Hediyelik Eşya,  Şapka Müzesi, Bebek Evi, El Dokuma, Taş Baskı ve diğer el işleri ve doğal ürünleri de yer alırken Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu, Bursa KASDER Başkanı İsmail Tiftik ve protokol üyeleri stantları tek tek gezdi.

Bursa Kastamonu Dernekler Federasyonu’nun 7. Kuruluş yıldönümünün haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Bursa KASDER Başkanı İsmail Tiftik ülkenin dört bir yanında Kastamonu’nun eşsiz bir il olduğunun anlatılarak, tanıtılması gerektiğini vurguladı.

Bursa ile Kastamonu arasında tarihi kökleri olan güçlü bağ olduğunu vurgulayan Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü ise; “Bursa’nın Kastamonu’ya göre çok gelişmiş bir yer olmasına rağmen bence bu iki şehrimiz birçok benzer ve ortak yönleri bünyelerinde taşıyor. Her şeyden önce her iki yerleşim yeri de eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve tarihte kendi bölgelerinin merkezi olmuştur. Biz Kastamonu’yu, özellikle Bursa’nın eski haline benzetiyoruz. Bu nedenle de aramızda büyük bir yakınlık olduğunu düşünüyoruz.

Kastamonu, tarihte Candaroğullarının başkentidir. Bursa ise Osmanlı başkentidir. Kastamonu, Candaroğulları Beyliği döneminde çok önemli bir ticaret ve ilim merkezi olmuştur. Bu dönemde mamur hale gelmiş, çok sayıda cami, mescit, çeşme, şadırvan, han, hamam, köprü, medrese vb. eserlerle dolmuştur.

Kastamonu, özellikle turizm alanında yüksek bir potansiyele sahiptir. Kastamonu, Şehitlerin memleketidir,  evliyalar şehridir, her yıl Mayıs ayının ilk haftası düzenlenen Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma sizleri davet ediyoruz. Kastamonu gurur duyulacak bir şehir.” dedi.

DSC_0012 DSC_0021 DSC_0024 DSC_0027 DSC_0033 DSC_0036 DSC_0039 DSC_0042 DSC_0048 DSC_0056

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com