Tosya Haberler

İMZALAR ATILDI KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ AFGAN ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR…

İMZALAR ATILDI KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ AFGAN ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR…
271 views Okundu
28 Ocak 2016 - 0:19

Üniversitemiz Afganistan ile Akademik İşbirliği Protokolü İmzaladı

Kastamonu Üniversitesi ile Afganistan Dünya Üniversitesi Arasında Akademik Değişim ve İşbirliği Protokolü imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Afganistan Dünya Üniversitesi Direktörü General Ahmad Shah Sankdel, tarafından imzalanan protokole Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin Ayan da katıldı.

Afganistan Dünya Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi arasındaki uluslararası ilişkileri dikkate alarak, ülkeler arasında eğitim ve bilim alanında ileride oluşacak iki taraflı ilişkileri geliştirmenin amaçlandığı Protokolün, iki eğitim kurumu arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacağı ifade edildi. İmzalanan protokol kapsamında; Üniversite eğitim elemanları ve araştırmacı değişimi, Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin değişimi, Ortak eğitim programları düzenlenmesi, Ortak araştırma faaliyeti, Sempozyumların organizasyonu, Bilimsel bilgi, yayın ve materyal değişimi gibi faaliyetler hayata geçirilecek.

İşbirliği protokolü kapsamında konuşma yapan Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, üniversitemiz hakkında detaylı bilgi vererek, şunları ifade etti. “Bilgi evrensel olduğu gibi kardeşlikte evrenseldir. Bizim bir çok ülke üniversiteleri ile işbirliklerimiz var. Bunlarla ortak olarak aktif çalışıyoruz. Dünyanın bir çok ülkesinden öğrencilerimiz var, bizim politikamız dünya ile birlikte çalışmak, emek vermek, katkı sağlamak. Afganistan bizim dostumuz, kardeşlik sınır tanımaz ve biz kardeşiz. Umuyorum ki bu protokol ile kardeşliğimiz daha da derinleşir. Bizim kapımız ve gönlümüz bütün dünyaya açık, yeter ki bilime, ilime katkı sunalım. Bizim gönül sınırlarımız bir, eskimeyen dostluğumuzu gençlerimize de aktararak devam ettireceğiz. Bu protokol hem ülkelerimize hem de üniversitelerimize hayırlı olsun”.

Afganistan Dünya Üniversitesi Direktörü General Ahmad Shah Sankdel, kendi üniversitesi hakkında genel bilgiler vererek şöyle konuştu, “ İlginize ve misafirperverliğinize çok teşekkür ederim. Afganistan Türkiye ilişkisi çok eskiye dayanan bir dostluk. Bizlerde bilim alanında dostluğumuzu pekiştirelim. Burada Afganistan’dan gelen gençlerimiz var, onları yetiştiriyorsunuz bunun için de ayrıca teşekkür ederim. Bizim üniversitemizde yetiştirdiğimiz

gençlerimizi buraya göndermek istiyoruz, iyi bir lisansüstü eğitim almaları bizi çok mutlu eder. Sizler de bizim üniversitemize gelin, akademisyenler öğrenciler gelsinler iletişim halinde olalım istiyoruz. Bu iletişim bizi çok mutlu eder. Dünyanın değişik ülkelerinden akademisyenlerimiz öğrencilerimiz var, bizler Türkiye’ye gelince hiç yabancılık çekmiyoruz, kendi ülkemizdeymiş gibi hissediyoruz. Türk milleti ile gönül bağımız var bu yüzden bu dostluk artarak devam etsin istiyoruz. Bu protokolle dostluğumuzu pekiştirmiş olalım”.

Protokolün ardından karşılıklı hediye takdim edildi. Görüşme toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

IMG_9867 (2)

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com