Tosya Haberler

İLÇE MÜFTÜMÜZ HALİL İBRAHİM SABIRLI “KURBAN VE VEKALETLE KURBAN KESİMİ”

İLÇE MÜFTÜMÜZ HALİL İBRAHİM SABIRLI “KURBAN VE VEKALETLE KURBAN KESİMİ”
374 views Okundu
21 Temmuz 2020 - 10:56

KURBAN VE VEKALETLE KURBAN KESİMİ

 Rabbimiz Teala Kevser suresinde şöyle buyurur; “Ey Habibim biz sana Kevser’i verdik şu halde sen Rabbin için namaz kıl kurban kes.  Şüphesiz asıl soyu kesik olan sana karşı kin besleyendir.” (Kevser suresi;  1-3 ayetler) Kur’an-ı Kerim’in en kısa suresi olan bu sure-i celilede Rabbimiz Teala bizlerden kendi rızası için kurban kesmemizi istemektedir.  Tabii ki kurban kesmenin bir kimseye vacip olması için mali zenginlik bakımdan belli bir seviyede olmak gerekir.  Biz bu yazımızda kurbanın fıkhi yönlerinden değil, faziletinden ve vekaletle kurban kesiminden  bahsedeceğiz.  Her yıl yerine getirilen bu ibadetle ilgili olarak fıkhi / ameli anlamda varsa eksiklerimiz ilmihal kitaplarından okuyarak ya da müftülüklerimizden, bilen kişilerden sorarak bilgi eksikliğimizi gidermeliyiz.  Kurban kelime olarak,  yaklaşmak ve yakınlık anlamlarına gelmektedir.  Dini bir terim olarak ise kurban kendisi ile Allah’a yaklaşılan şey demektir.  Özel olarak ise Allah’a yakınlık sağlamak,  yani ibadet amacıyla belli vakitte belirli cinsten hayvanları kesmeyi ifade eder. Bu amaçla kesilen hayvana da kurban denilir. (TDV İslam ansiklopedisi kurban maddesi)

  Kesilen kurbanın etinden aile fertlerinin yanında belki de başka zamanlarda hiç et bulamayan fakir,  garip kimselerin de faydalanması şüphesiz ki çok büyük bir sevaptır. Bunun için özellikle çevremizde, yaşadığımız köyde ya da şehirde kurban etinden tatmayan kalmaması için gayret göstermeli ihtiyaç sahiplerini araştırıp, bulup kurban etinden onlara da vermeliyiz. Ancak kurbandaki asıl sevap ve kurban ile Mü’mine kazandırılmak istenen asıl özellik ve güzellik; onun en sevdiği şeyi Allah yolunda feda edebilmeyi öğrenmesidir.  Kurbanını alırken,  ayırırken,  keserken,  ilerlemiş yaşında bulduğu sevgili oğlu ismail’i Allah yolunda kurban etmek için yere yatıran İbrahim Aleyhisselam’ı düşünmeli,  Onun ruhaniyetine bürünmeli, gerektiğinde Allah yolunda malını canını ve bütün varlığını feda  edebileceği bilincine ulaşmalıdır. İşte böylesi bir bilinçle Kurban Bayramı’nda kesilen kurban Allah katında en değerli bir amel olup rızasını kazanmaya vesile olmaktadır. Bunun için sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır; ”  Kurban Bayramı günü Âdemoğlunun yapacağı en faziletli iş kurban kesmektir.  Şüphesiz o kurban,  Kıyamet gününde boynuzları, kılları,  çatal tırnakları ile (sevap olarak) gelecektir. O kurban daha kanı yere düşmeden önce Allah katında makbul bir davranış olarak sevap defterine kaydedilir.  Bu yüzden nefislerinizi kurbanla temiz hale getiriniz. (Tirmizi   edahi, 1)  Rabbimiz Teala bir âyet-i kerime’sinde şöyle buyurmaktadır;  ” Onların ne etleri nede kanları Allah’a ulaşmaz.  Fakat Allah’a sadece sizin takvanız ulaşır. (Hac suresi, 37.ayet) Onun rızası için gerektiğinde her şeyinizi feda edebileceğiniz şeklindeki duygunuz Allah’a ulaşır.  Rabbimiz Teala bu güzel duygularla kurbanlarımızı kesmeyi, kestirmeyi nasip eylesin, amin.

  

   Saygıdeğer okurlarımız, kurban kesmedeki asıl maksat en sevdiğimiz şeyleri gerektiğinde Allah yolunda feda edebilme duygusuna ulaşmak olmakla beraber onun  etinden fakir, ihtiyaç sahibi kişilerin faydalandırılması da şüphesiz çok büyük bir sevaptır. Bu sevabı kendimiz kestiğimiz ya da kestirdiğimiz kurbanlarımızın  etlerinden ihtiyaç sahiplerine vermekle  elde ettiğimiz gibi,  özellikle birden fazla hissenin kesildiği evlerden vekalet yoluyla kesilmek üzere ihtiyaç duyulan yerlerde kesilmek üzere göndermek te şüphesiz çok büyük bir sevap ve Allah katında makbul bir amel olacaktır. 

   

 Vekalet yoluyla kestirdiğimiz kurbanlarımız Diyanet İşleri Başkanlığımızın tecrübeli çalışanları tarafından yurt içinde ve yurtdışında şartlarına uygun bir şekilde kesilmekte ve  ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Vekalet yoluyla kestirdiğimiz kurbanlarımız belki de hiç tanımadığımız bilmediğimiz ülkelerde,  coğrafyalarda nice gariplere çaresizlere ulaşmakta,  onların bir nebze olsun ihtiyaçlarını karşılamış olmanın yanında gönüllerine Umut olmaktadır.  Unutulmadıklarını düşünerek sevinmekte,  mutlu olmaktadırlar.  Bu kurbanlar fakir,  mazlum ve mağdur coğrafyalardaki müslümanlarda kurban sahiplerine karşı derin bir sevgi oluşturmaktadır.  Diyanet İşleri Başkanlığımızın  kurban organizasyonu maddi manevi birçok faydasının yanında ülkemiz adına güzel gelişmelere de zemin hazırlamaktadır bu vesileyle ben siz saygıdeğer okurlarımıza Diyanetimizin “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganı ile başlatmış olduğu Bu organizasyona kurbanlarınızla katılarak bu hayırlı hizmette yer almanızı tavsiye ediyorum.  Vekaletle kurban kesimi kampanyasına katılmak için müftülüklere müracaat edilebileceği gibi Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat katılım,  Albaraka, Akbank gibi bankalarda açılan ilgili hesaplara da kurban bedelleri yatırılabilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığının yurt içinde vekaletle kurban kesimi ücreti 975 TL, yurtdışında ise 825 TL’dir Yüce Rabbimiz kurbanlarımızı şimdiden kabul eylesin.

                        Halil İbrahim Sabırlı

                              İlçe müftüsü

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com