Tosya Haberler

BAŞKAN KAVAKLIGİL 22. DÜZENLENECEK OLAN FESTİVAL İLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALARDA BULUNDU…

BAŞKAN KAVAKLIGİL 22. DÜZENLENECEK OLAN FESTİVAL İLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALARDA BULUNDU…
811 views Okundu
08 Ekim 2019 - 1:52

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil 12.10.2019  Cumartesi günü startı verilecek olan Kültür ve Pirinç Festival ile ilgili önemli detayları açıkladı.

Başkan Kavaklıgil ” Malumunuz geçmiş dönemlerde üç dört gün süren festivalimiz gene 3 gün sürecek ama bazı aşamalarda değerlendirme dışı bıraktık bunların içerinde konserle alakalı pragramlarımız bu sene hem bütce açısından problem teşkil etmemesi için askıya aldık Allah nasip ederse ilerleyn süreçlerde festivalimizi Tosya’ya yakışacak şekilde daha iyi olacağına inandığımız bir biçimde sahada uygulamasını gerçekleştireceğiz.

Kültür ve Pirinç festivalinin özünde Tosya’nın kültürünüde yansıtacak  değerlerle buluşturmamız gerekiyor , aslında Tosya’da düzenlenecek festivalin bu seneki eksiği sadece konser değil kültürü yansıtma noktasındada eksiklikleri var Allah nasip kısmet ederse bunları önümüzdeki senelerde önümüzdeki süreçte çözüp Tosya’ya yakışır bir şekilde festival düzenliyeceğimizi şimdiden sizlerin aracılığınızla vatandaşlarımıza bildirmek istiyoruz.

Bu senede gerçekten çok kısıtlı bir bütce elimizde var olmayan  sağolsun hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle fedakarlıklarla gerçekleştirilen bir festival organizasyonu ortaya koymaya çalıştık. 11 Ekim Cuma günü  akşam namazı ile birlikte şehitlerimiz için okutacağımız mevlüdü şerifimizle beraber festivalimizin startını vereceğiz. Bunun akabinde ertesi gün hersene tertip edilen ve busenede devam edilen çocuklarımızın sünnet etkinliği var bu kapsamda saat 09:00da Belediye Hizmet binamızın önünde sünnet çocuklarımızla buluşacağız buradan onlarla birlikte bir konvoy gerçekleştireceğiz akabinde Üç Olukları Milli Parkımıza hareket edeceğiz. Burada gene Kuranı Kerim Tilavetimiz var yemek ikramımız var musiki derneğimizin konseri var Palyaço ve animasyon gösterilerimiz var bunların yanındada şişme oyun guruplarıyla çocuklarımızın eğlenebileceği tarzda bir etkinlik gerçekleştirilecek, bunun akabinde ise saat 16:30 civarında Tosya Belediye Başkanlığı Kültür Merkezinde Ahi Yaren mehter Takımımızın bir gösterisi, Türk Hava Kurumumuzun Gökyüzünden Türkiye fotoğraf sergisi, gene Türk hava Kurumumuzun akrobasi model uçak gösterisi , Türk Hava Kurumumuzun yelken kanat gösterisi ,  Türk hava Kurumuzun motorlu yamaç gösterisi , ve Türk Hava Kurumumuzun Dron çekimi aşağda gerçekleştirilecek. Tosya’da Türk Hava Kurumu Tam 77 yıl önce gösteri gerçekleştirmiş farkındalık ortaya koymak adına bizde sağolsun burada Türk hava Kurumu yetkilimiz Ferhat Bozan bey onada teşekkür ederim gerçekten halis niyetlerle çıkmış olduğu bu yolda güzel bir gösteriyi gerçekleştireceğiz hep birlilkte. 

Cumartesi günü olan programın bir farklı boyutuda var bizim için Allah nasip ederse o gün Tosya’mıza yaklaşık 24 tane Büyük Elçi ziyareti gerçekleşecek bu Büyük Elçilerimizle Tosyamızla alakalı Tasyamızın güzellikleri ile alakalı kültürü ile alakalı bir takım çalışmalar gerçekleştireceğiz yaklaşık 4 saat şehrimizde kalacaklar değişik organizasyonlar tertip ettik o misafirlerimizlede farklı bir şekilde ilgileneceğiz ağırlayacağız şehrimizi tanıtmaya çalışacağız buda Tosya tarihinde ilk defa gerçekleşen bir husus.

13 ekim Pazar günü Anadolu’nun Kırkpınarı diye adlandırdığımız Tosya güreş sahasında yağlı güreş organizasyonumuz gerçekleşecek, gerçekten Edirne’de yapılan güreşlerin son ayağı ve bütün pehlivanların içerisinde bulunduğu iddialı bir güreş organizasyonu tertip edildi. Bu festivalin organizesinde başta Kültür Müdürlüğümüz var İbrahim Tabakoğlu ve ekibinin  çok özverili bir çalışması var onlarada teşekkür ediyoruz , Güreş organizasyonunda Tosyamızda ismini sayamadığım bir çok abimizin arkadaşımızın desteğiyle özverili çalışması var onlarada teşekkür ediyorum. Burada yapılan güreşte Koza Tv canlı yayında bulunacak buda daha önce hiç yapılmamış. 

Aşağıda eğer hava şartları müsait olursa hep söylemiştik biz D-100 karayoluna inemiyoruz Allah nasip kısmet ederse standlarımız kurulacak , orada Tosya Marangozlar Odası , Kese Kuşak Odası ve ismini sayamadığım diğer oda temsilcilerimizle beraber Halk Eğitim merkezimizle beraber şehrimizde  Tosyamızın kültürünü anlatacak ve yaşatacak olan esnaflarımızla birlikte D-100 Karayolunda bir stand alanı belirledik yaklaşık 30  35 tane standımız olacak şehrimizin tanıtımı için hava şartlarıda el verirse bir hafta kadar orada ürünlerimizi teşhir etmeyi planlıyoruz.

24 tan Büyük Elçimizin gelmesine vesile olan Dışişleri Bakan Yardımcımız sayın Faruk Kaymakcı beyfendiyede teşekkür ediyoruz sağolsun kendilerini ziyaretde bulunduk bu ziyaretle alakalı çok güzel projeler fikirler ortaya koyduk Allah nasip kısmet edersede o düşüncelerimizle alakalı paylaşımlarımızıda ilerleyen günlerde yapmayı planlıyouz şehrimize gelecek olan Büyük Elçilerimizin Tosya’ya getirlmesini sağlayan isim Faruk Kaymakcı’yada çok teşekkür ediyorum sağolsun” dedi.

Kültür Merkezi Müdürü İbrahim Tabakoğlu  Pazar günü Kastamonu KASFOT derneği öncülüğünde 30  35 kişilik  fotoğrafcıdan oluşan bir gurubunda şehrimizde fotoğraf çekimi yapacağını belirterek tüm fotoğraf severleride bu etkinliğe davet etti.

 

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com