Tosya Haberler

VALİLİKTEN TOSYA’YA 5 GÜN UYARISI…

VALİLİKTEN TOSYA’YA 5 GÜN UYARISI…
1.278 views Okundu
17 Mart 2020 - 19:03

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, Tosya dahil olmak üzere Kastamonu genelinde ve Hafif şiddette zirai don riski bulunmaktadır. Zirai don riski bu akşamdan itibaren 3 gün boyunca devam edecek. Özellikle çiftçilerimizin dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir. 5 gün boyunca gece saatlerinde hava sıcaklığı 0 derecenin altına düşecek.

Don Olayından Korunma Yöntemleri Tarım ürünlerini don olayından korumak için çok çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

EKİM-DİKİMDEN SONRA ALINACAK TEDBİRLER

a- Atmosfere giden radyasyonun durdurulması: Havaya su buharı püskürtülerek yapay bulut oluşumu (sis) ile atmosfere giden radyasyon engellenir ve sıcaklığın düşmemesi sağlanır

b-  Isı yalıtımı: Bu yöntem ile ürünlerin üstü toksik olmayan protein köpükleri ile kaplanır.

c-  Havanın karıştırılması: Üst seviyelerdeki daha sıcak hava ile aşağıdaki daha soğuk havanın karıştırılmasıyla don zararı en aza indirilebilir.

d-  Direk hava ve bitki ısıtması: Radyasyon yoluyla yeryüzünden atmosfere giden ısı kaybını engellemek için uygun ısıtma ekipmanları kullanılır veya küçük ateşler yakılır.

e-   Su uygulaması: Don olayını önlemede bir yöntem olan üstten sulama veya yağmurlamanın belirgin bir yararı vardır ve dikkate değer bir öneme sahiptir. Bu yöntem sadece üzerindeki buz yükünü taşıyabilecek bitkilerde uygulanabilir.

f-   Toprak işleme ve idaresi: Don zararlarını en aza indirebilmek için; toprak nemli, yabancı otları temizlenmiş, düzeltilmiş ve pekiştirilmiş olmalıdır.

g-  Kumlama: Her yıl ince bir kum tabakasının don riskli alanlara serilir. İnce kum aynı zamanda buharlaşmayı (kendi bünyesindeki su miktarı çok az olduğundan) en alt seviyeye indirir.

h-  Çiçeklenmeyi geciktirme: İlkbaharda meydana gelen son don olaylarının çok sık görüldüğü yerlerde, meyve ağaçlarının çiçeklenme devresinde don olayından fazla zarar görülmemesi için çiçeklenmenin geciktirilmesi amacıyla ağaç dipleri 1 m çapında açılarak kar veya buz kalıpları konulur. i-Zorlanmış hasat: Don veya donma sıcaklıkları ile ilgili bir tahmin önceden kullanıcılara ulaştırılmış ise, bölgedeki çiftçilerin olgun meyveleri, sebzeleri ve diğer ürünleri acil olarak toplarlar.

????????????????????????????

 

 

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com