Tosya Haberler

TOSYA’DA OKUL SERVİS YÖNETMELİĞİNE VELİLERDEN GÖZ YAŞI İLE GELEN TEPKİ

TOSYA’DA OKUL SERVİS YÖNETMELİĞİNE VELİLERDEN GÖZ YAŞI İLE GELEN TEPKİ
1.086 views Okundu
12 Aralık 2019 - 17:55

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde ilgili yönetmeliğin uygulamaya konulmasıyla okul servislerinde başlatılacak olan rehber servis görevlisi hakkında İyi Parti Tosya İlçe Başkanı Ali Orhan Kıral basın açıklaması yaptı.

Çok sayıda velillerinde katıldığı basın açıklamasına Şoförler Odası Başkanı Ahmet Baş, Siyasi Parti temsilcileri Tosya Tur ve Tosya Seç firması yöneticileri ile şoförleride katıldı

İyi Parti Tosya İlçe Başkanı Ali Orhan Kıral basın açıklamasında  “Saygıdeğer basın mensubu arkadaşlar, değerli veliler ve servis hizmeti veren arkadaşlar. Öncelikle bende bir veli olarak 2 öğrencimin bu servis hizmetinden yararlandığını belirtmek isterim.

İçişleri Bakanlığının çıkartmış olduğu Okul Servis Yönetmeliği 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlgili yönetmelik çerçevesinde ilçemizde de uygulanmaya başlanacaktır.

İlçemizde Özel Okul Servis taşımacılığı yapmaya yetkili Tosya Tur ve Tosya Seç firmaları ile sayıları 10-15 civarında da özel şahıslar bu hizmeti yapmaktadırlar. Tosya Tur ve Tosya Seç firma yetkilileri ile yapmış olduğum görüşmelerde İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönetmeliği uygulayacaklarını ve bunun kendilerine ek maliyet getireceğini ve maliyetini üstlenemeyen velilerin öğrencilerine servis hizmeti verilemeyeceğini öğrendim. Yaklaşık en küçük servis en düşük servis 130-170 TL arasında değişirken ek bir de 140-150 TL gibi bir bedelin talep edilmesi halkımızın ekonomik olarak daha da zora sokacaktır. 2 Öğrencisi olan bir ailenin en düşük 270*2=540TL gibi bir bedeli ödemesi mümkün değildir. Bu rakam en düşüğe göre hesaplanmıştır. Asgari ücretin 2020 TL olduğu ülkemizde 540TL gibi bir bedelin halkımızdan talep edilmesi ne kadar mantıklıdır?

Aynı zamanda köyden taşımalı olarak gelen öğrencilerimiz için Rehber Servis görevlisi bulundurma zorunluluğu yokken ilçemiz sınırları içerisinde 1,5 ila 3 km mesafeden okullarına giden öğrencilere servis hizmeti verenlere Rehber görevlisi bulundurması ve bunun zorunlu tutulmasının mantığını anlamış değiliz.

İlçemizde ve Türkiye’de yaşanılan ekonomik sıkıntılardan dolayı bir çok aile servis hizmetinden yararlanamayacak ve kendi imkanları ile okula gidip geleceklerdir. Bu başlı başına daha fazla güvenlik sorununu meydana getirecektir. Çocuklar okula giderken sokak hayvanları, trafik ve diğer çevresel tehlikelerle daha fazla karşılaşacaklardır.

Sorun aslında ilçemizin değil tüm Türkiye’nindir. Yönetmelikte nüfusu az olan yerlerde yönetmeliğin esnetilerek bu problemin giderilmesi elzemdir. Örneğin nüfusu 150binden az olan ilçeler muaf tutulabilir. Bu sorun Türkiye’nin sorunudur ve bir an evvel çözülmelidir.

Bizler durumu yetkililere ilettik. Sorunun daha da büyümeden ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilmesi gerektiğini bildirdik. Kamuoyuna saygılarımla” diye konuştu.

Basın açıklamasında konuşan Şoförler Odası Ahmet Baş ise; Bütün veliler öğrencilerini teslim ettiği minibüsü tanıyor, şoförünü tanıyor. Bütün şoförler, Şoförler Odasına kayıtlı ve hepsinin resmi belgeleri Milli Eğitime dosya şeklinde sunulmuş durumda. Burda hiçbir yasal boyutu olmayan bişey yok. Sadece ilimiz ilçelerinde ve ilçemizde bu konunun ötelenmesi için insiyatif bekliyoruz” dedi.

Basın açıklaması esnasında oldukca duygulanan ve kendisini ifade ederken gözyaşlarına hakim olamıyan Tosya Tur fırma Yetkilisi Salih Has ise ” Taşımalarda biz zaten bütün velilerimizi tanıdığımız için velilerde bizleri tanıdıkları için yani ödemelerde bile bazen bir ay iki ay üç ay dört ay  bile ertelenen velilerimiz oluyor ama biz o veliyi biliyoruz üstüne gitmiyoruz , inanın ödemesini yapmayan öğrencinin servisin içerisinde sıkıntısını biz biliyoruz. Bu durum karşısında şimdi 120 lirayı ödeyemeyen bir veli 200 lirayı nasıl ödeyecek ozaman bu çocuğun pisikolojesini bir düdşünün , en asgarisi 200 olduğunu düşünün nasıl ödeyecek asgari ücretli çalışamayanda çok . Yani şimdi buraya günlük geleni bu ay ödemeyi ödeyemiyeceğini gelecek ay’a erteleyvi gelecek ay ödeyemiyecek velinin haddi hesabı yok hepsini tanıyoruz . Ben hepinizde gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum . Ben hepinizde teşekkür ediyorum valla inanının iki gündür uykum  bütün tepki bize Pazartesi sabaha servis çıkarma hadi çıkarma bakayım ” diyerek duygularını ifade etti.

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com