Tosya Haberler

TOSYA’DA İPEK YOLU ÜSTÜNDEKİ İKİ TEPENİN ESRARENGİZ HİKAYESİ…

TOSYA’DA İPEK YOLU ÜSTÜNDEKİ İKİ TEPENİN ESRARENGİZ HİKAYESİ…
1.147 views Okundu
17 Ocak 2020 - 13:00

Kastamonu’nun Tosya İlçesi Zincirli Kuyu Köyü sınırları içerisinde bulunan  iki tepenin esrarengiz hikayesi gizemini korumaya devam ediyor.

Zincirli Kuyu köy sakinlerinin ifadelerine göre Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in sefer sırasında ordusu ile konakladığı mevkide yaşanan ilginç olayın  eseri olan iki tepenin hikayesi duyanları şaşırtmaya devam ediyor.

Rivayetlere göre ” Yavuz Sultan Selim’in doğu seferine çıktığı sırada mola verdiği nokta. Yavuz Sultan Selim burada sefer anında Veziriazamını çağırarak asker sayısını öğrenmek için ilginç bir fikir aklına gelir, buna göre veziriazamına emir vererek ordusunda bulunan bütün askerlerin birer avuç toprak alıp batı tarafından bulunan mevkiye toprak yığılması  talimatını verir .Padişahın talimatını alan askerler bir avuç toprak ile batı tarafında bulunan tepeyi oluştururlar .

Aradan geçen bir kaç gün sonra Yavus Sultan Selim komutasındaki ordu sefere çıkar ve doğu seferi dönüşünde gene aynı  mevkide mola verirler, bu sırada padişah sefere çıkan ordusundaki askerin sayısında ne kadar azalma olduğunu tespit edebilmek için tekrar askerlerine talimat verir ve bu kez doğu tarafındaki mevkiye bir avuç toprak yığılması  talimatını verir ve bu şekilde sefer dönüşü ordusunda ne kadar asker zaiyatı olduğunu her iki tepe arasındaki yükseklik farkı ile tespit  etmiştir”.

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com