Tosya Haberler

TOSYA’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HUKUK YOLUYLA TESCİLLENDİ “GÖZLER ANKARA’YA ÇEVRİLDİ”

TOSYA’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HUKUK YOLUYLA TESCİLLENDİ “GÖZLER ANKARA’YA ÇEVRİLDİ”
1.146 views Okundu
10 Temmuz 2019 - 18:10

 

Kamuoyuna Açıklama

Son günlerde ilçemizde bazı kişi ve kişiler tarafından Basın mensuplarına karşı yapılan haksız suçlamalar sonucunda türlü entrikalarla Tosya Basınını yeniden dizayn etme çalışmalarını ilçe halkımız ve okuyucularımızı bilgilendirmek adına basın açıklamasını yapıyoruz.

Basın ilkesinin en önemli maddesi olan Tarafsızlık ilkesi doğrultusunda haberleri siz okuyucularımıza hızlı bir şekilde ulaştırmaya çalıştık.

İlçemizde haberciliğe farklı bir soluk ve anlam kazandırarak algı ve masa başı haberciliği yapmadan birilerinin maşası veya yalakası olmadan doğru ve Dürüst haberciliğimiz yapmaya çalışken üzerimizde inanılmaz şekilde Siyasi ve İdari baskılar oluşturularak yaptığımız her haber sonrasında o kişi ve kişiler yaptıkları basın açıklamaları ile bizler hedef gösterildik.

Doğru, dürüst ve ilkeli habercilik anlayışımızdan taviz vermeden ilçede yaşanan sorunları ve mağduriyetleri her platformda gündeme getirerek cesurca taraflara sorular sorduk.

Kimi zaman Özboyu köyünde çıkan yangın sonrası yapılan yardımların akıbetini sorguladık.

Kimi zaman Suluca köyünde çıkan yangın sonrası mağduriyet yaşayan aileye gelmeyen yardımı sorduk.

Kimi zaman Mezbaha nede yaşanan sokak köpeklerinin dramını gündeme getirdik bizleri farklı hesaplar peşinde koşmakla suçlayan basın açıklaması ile suçladılar.

Kimi zaman ilçemizin Bahçelievler Mahallesinde Hamaz sokakta yaşayan vatandaşların su sorununu gündeme getirdik seçim zamanı bu haber yapılır mı diye suçladılar.

Fakat her defasında bizim yaptığımız haberler sonrası gündeme getirdiğimiz mağduriyetler ve sorunlar yetkililer tarafından yerinde çözüme kavuşturuldu.

Bizler bu suçlamalara kulak asmadan haberciliğimize devam ederek çözüme kavuşan mağduriyetlerin huzurunu ve duasını hissettik.

Bugüne kadar İHA ve TRT Tosya muhabirleri olarak ulusal basında ilçemizin en güzel haberlerini gündeme getirerek yayınlanmasını sağladık. İlçe yöneticilerini CNN Türk de ve ATV kanallarında çıkararak onların başarılı icraatlarını anlattık. Ulusal basında biz bunları yaparken yerel basında ise kimi zaman gördüğümüz ve tespit ettiğimiz konularda eleştirdik. Bizler Basın olmanın gereği bu olmalı diyerek hiçbir kurumu veya kişiyi belden aşağı vurmadık.

Ama ne bilelim ki arkamızdan dönen entrikaların bu kadar sinsi ve kinci olduğunu. Dost görünüp bizi Sırtımızdan vuranların ve bizi Satanların en yakınımızda olduğunu

Sonunda bu güçler emellerine ulaşarak Tosya Basınını tek bir kişinin tekelinde topladılar. Yaptıkları kirli pazarlıklar sonrasında önce TRT Tosya Muhabirinin yetkisini elinden aldılar sonrada Tosya İHA muhabirinin basın temsilciliğine son verdirdiler.

Yapılanlar bununla da kalmayarak o kişiler bizleri yaptığımız haberlerden dolayı hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunarak şikayetçi olup olayı hukuksal boyutta adliye koridorlarına taşıdılar. Tosya Cumhuriyet Savcılığı hakkımızda açılan şikâyet ve suçlamaları yersiz bularak ‘’KOVUŞTURMAYA GEREK YOKTUR.TAKİPSİZLİK ‘’ kararı verdi.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonrası Seçmenden gerekli cevabı alan muhterem şahıs Savcılık kararı ile yaptığımız haberlerin doğruluğunun tescil edilmesi ile Basından da anlayacağı dilde cevabı almış oldu.

İşin İdari ayağında olan şahıs Tosya Savcılığının vermiş olduğu ‘’KOVUŞTURMAYA GEREK YOKTUR’’ kararına itiraz ederek olayı bir üst makam olan Kastamonu Sulh Ceza Hakimliğine götürdü. Fakat bir üst mahkemede işin idare ayağında olan kişinin itirazını haksız bularak verdiği HÜKÜM ile

1: Tosya Cumhuriyet Başsavcılığının 2018/15.. soruşturma sayılı dosyada verilen 12/03/20.. tarihli Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın usul ve yasaya uygun olduğu anlaşılmakta ve müştekinin itirazın REDDİNE VE İTİRAZ SEBEBİ İLE OLUŞAN MAHKEME MASRAFLARININ İTİRAZ EDENDEB TAHSİLİNE VE KARARIN KESİN VE KANUN YOLLARI KAPALI OLMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.

 Sonuç olarak kamuoyuna ve siz Tosya halkına şunu deklare etmek isteriz bizler basın olarak eskisinden daha güçlü ve daha istikrarlı bir şekilde sahibi olduğumuz ve aylık 200 bin tekil ziyaretçini olduğu haber sitelerimizden habercilik anlayışımızdan taviz vermeden haber yapmaya devam edeceğiz. Hani derler ya Kişiyi ehil olmadığı bir konuma getirmekle üç kişiye karşı zulüm işlenir;  Birincisi işi hakkıyla yapamayacağı için kendine. İkincisi o konuma layık olan fakat kenarda bırakılan asıl kişiye. Üçüncüsü ise o işten yararlanması gereken insanlara. Yani halka..

Birde o konuma gelenin menfaat sağlayacağı bir dördüncü zümre var ki değmeyin keyfine.

Günümüzde yanlış olana “yanlıştır” diyebilmek öyle çokta kolay değil elbette.. Zaten ilçemizin bu hale gelmesinin en büyük nedeni de menfaatinden ötürü yanlış olsa dahi toz kondurmayan veya rızık endişesinden dolayı susan diller değil mi?

İlçemizin tüm sorunlarını korkusuzca Basın ilkesi doğrultusunda gündeme getirmeye devam edeceğiz.

 “ALLAH’IM, DOSTUMUZ DA DÜŞMANIMIZ DA BİZİM İÇİN NE İSTİYORSA BİZDEN ÖNCE ONLARA NASİP ET!”

 

” Herhangi bir gizlilik olmayan mahkeme kararını yayınlıyoruz”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com