Tosya Haberler

TOSYA MÜFTÜLÜĞÜ BEKLENEN AÇIKLAMAYI YAPTI…

TOSYA MÜFTÜLÜĞÜ BEKLENEN AÇIKLAMAYI YAPTI…
1.402 views Okundu
06 Mayıs 2020 - 18:51

TOSYA MÜFTÜLÜĞÜ BASIN AÇIKLAMASI

  Öncelikli olarak Tosyamızın ve bütün müslümanların Ramazanı Şeriflerini tebrik eder, bu mübarek ayın ülkemiz ve bütün müslümanlar olarak içinde bulunduğumuz maddi ve manevi bütün sıkıntılardan,  camilerimizin, Kabemizin  ve Ravzamızın kapatılmasına sebep olan coronavirüs salgınından  bir an önce kurtuluşumuza  vesile olmasını Cenabı Allah’tan dileriz.
    İçinde bulunduğumuz şu mübarek günlerde,  bu günlere yaraşır güzel şeylerle meşgul olmak ve konuşmak gerekirken, maalesef son günlerde müftülüğümüze ve  onun mensuplarına sosyal medya üzerinden yapılan birtakım haksız suçlamalar ve ithamlarla uğraşmak durumunda kalıyoruz.  Şunu net bir şekilde ifade etmeliyiz ki müftülüğümüz ve mensuplarına yönelik yapılan bu suçlamalarla ilgili konuların  hiç birinde kusur ve ihmalimiz bulunmamaktadır. Söz konusu paylaşımlar yapılmadan müftülüğümüz aranarak ya da bizzat gelip sorularak bilgi sahibi olmak yerine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunarak uygunsuz ithamlarda bulunulmuştur.  Halbuki varsa bir sorun,  ya da olduğu düşünülüyorsa mevzuatı çerçevesinde ilgili makamlara müracaat edilebilecek iken  anlaşılmaz bir şekilde sosyal medya üzerinden konuşmak tercih edilmiştir.
       Müftülük binası karşısında bulunan Kesikbaş Türbesi ile ilgili paylaşımlarda ilgili mevzuat gözardı edilmiş,  mezarlık ve türbelerin bakım ve onarımından  müftülüğümüz sorumlu tutularak suçlamalar yapılmıştır. Müftülükler mezarlıkların ve türbelerin bakımından sorumlu değildir. Bununla beraber konu ile ilgili olarak türbenin yanındaki Hacı Dede Camii görevlilerimiz daha önceden belediyeye müracaatta bulunmuş belediyeden de bu konuda söz almışlardır.  Son aylarda bütün çalışmaları etkileyen Corona virüs salgını sebebiyle de henüz bir şey yapılamamıştır.  Şartların normalleşmesi ile gerekli işler yapılacaktır.Bu konuda müftülüğümüz de elinden gelen katkıyı yapacaktır.

     Corona virüs salgını sebebiyle camilerimizde cemaatle namaz kılınamıyorsa da  Allah’a şükür ezanlarımız okunmakta, Meraşi Abdurrahmanpaşa / Yeni Camide hafız personelimiz tarafından okunan Ramazan mukabelelerimiz Tosya Cihan Fm Radyosundan canlı olarak verilmektedir. Her gün yatsı ezanından yarım saat önce yapılan  vaazlarımız canlı olarak verilmektedir. Ayrıca kaymakamımız sayın Deniz Pişkin’in başkanlığında kurulan ilçe Vefa Destek Grubunun birer üyesi olarak coronavirüs salgınının getirdiği olağanüstü şartlarda evlerinden dışarıya çıkamayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için Milli Eğitim’de çalışan öğretmenlerimiz ve diğer kurumlardan olan görevliler ile beraber biz de müftülük personeli olarak 195 kişilik bir ekip ile başta köylerimiz olmak üzere ilçe çapında şoförümüz aracımız da dahil çalışmaktayız.
      Daha güzel şeyleri konuşup  yazmamız gereken şu mübarek Ramazan günlerinde,  geçmişte bir çok âlim ve din büyüğü yetiştirmiş Tosyada, elinden geldiğince din hizmetini yerine getirmeye çalışan Diyanet / müftülük mensupları olarak maruz kaldığımız  haksız ithamlardan dolayı çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Ancak bunun bizim Tosya’da başarmaya çalıştığımız güzel işlere engel olamayacağını da belirtiriz.  Bu ve benzeri haksız girişimlerle ilgili yargıya başvurma hakkımızın saklı tutulduğunu beyan ile tekraren halkımızın Ramazan’ı şeriflerini  tebrik eder cenab-ı Allah’tan dünya ve ahiret iyilik ve güzellikler dileriz.

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com