Tosya Haberler

TOSYA KAYAÖNÜ KÖYÜNDE ÇEVRE KATLİAMI…!

TOSYA KAYAÖNÜ KÖYÜNDE ÇEVRE KATLİAMI…!
2.086 views Okundu
15 Eylül 2019 - 17:22

Kastamonu’nun Tosya İlçesi Kayaönü Köyü çevre katliamı ile karşı karşıya

Tosya İlçesine bağlı Kaya Köyü sınırları içerisinde yer alan ve köyün hemen yanı başında yer alan Kara Göl diye bilinen arazide maden işletmelerince yapılan kazılara köy halkı büyük tepki göstersede   Kara Gölün adeta gün geçtikce yok olmasına mani olamıyorlar.

Bir zamanlar etrafında çeşmelerinden su içilen ağaçların ve tarlaların olduğu hayvanların otlatılabildiği Kara Göl günümüzde maden işletmelerinin kazıları nedeni ile yok olmanın eşiğine gelmek üzere olduğunu belirten Kayaönü Köyü Muhtarı Galip Ulusoğlu ” Bu sorunu yerinde gördüğünüz için öncelikle sizlere teşekkür ederim. Yıllardır benim iki dönem muhtarlığım yani nasıl anlatayım hali hazırda görüntü meydanda arazimiz kalmadı tarlalarımız kalmadı. Benim çocukluğumda tahmin ettiğim o aşağdaki şantiye tamam orda işletme yapıyorlardı ama yer altından yapıyorlardı hiç bir köylüye zarar vermiyorlardı bu aşağda gördüğünüz yerde çeşmelerimiz vardı hayvanlar burada barınırdı buralar yani düz araziydi” dedi

Maden işletmesine gidip uyarılarda bulunduğunu ama kendisine Sen karışamazsın cevabını verdiklerini belirten muhtar Galip Ulusoğlu ” kardeşim ben bu köyün muhtarıyım ben karışmayımda kim karışacak.  Dediğim gibi burası çok el değiştirdi buraya geliyor adam üç beş ay duruyor çalışma yapıyor alalüstü bi bakıyorum bidaha geliyorum  ben yapmadım benden öncekiler yapmış diyor yani insanları mağdur etmekten başka bir şey yok yer altı kaynaklarımız çekildi .

ADAMIN TARLASINI ÖNCE YOK EDİYORLAR SONRA MEVBUR BIRAKIP SATIN ALIYORLAR…

Duyarlı insanlarımız köylülerimiz ne oldu muhtarım buraya neden müsade ediyorsun diyorlar, ne yapmam gerekiyor diyorum belirli yerlere şikayet et şikayet gözünüzün önünde işte. Adamların mağduriyetine bakın şimdi adamları zorda bırakıyor adamın tarlasına bakın yarısı gitmiş adama diyorki tapum var ama adamın tarlasının yarısnı almış gitmiş adam zorda kalıyor tamam vereyim diyor vere vere  ta ordaki şantiyeden adam zorda kala kala sabah ormana kadar çıkacak biz orman köylüsüyüz mecbur bırakılıyor zaten tarlamın yarısı gitmiş ben ne yapayım diyor zorda kaldığı için satmak zorunda kalıyor. Ne yapacaz şimdi orman köylüsüyüz teşvik teşvik teşvik hayvancılığa teşvik ekime teşvik iyide biz nasıl ekelim ne yapalım  vatandaş ne yapsın yani. 

Bu çöküntülerin köye kadar gideceğini belirten Galip muhtar ” gelin evler hep çatlak gelin benim durduğum ev çatlak bugün gene bir sallantı oldu yani hissedilmeyecek biryerde hissediliyor. bir tanesi burada maden ocağının bir taneside yukarda Kargında madencilik var yukarda darala darala gelecek şimdi ne olacak sıkıntı çok büyük” dedi.

Kara Göl yanında tarlası bulunan Köy sakini Hüseyin Çiçek ise Tarlasının komple ekildiğini şimdi ise maden işletmesinin kazılarından dolayı göçen tarlasının  tarlalıktan çıktığını söylüyerek  göçen tarlasını gösterip ben burada afedersiniz ökzülerle çift sürdümümü biliyorum  yani biz üretmek istiyoruz tüketici olmayalım üretici olalım diyoruz üretiyoruz ama elimizde tarla kalmadı dedi.

Köy Muhtarı Galip Usluoğlu Tarım Bakanlığının inşallah duyarlı olacağını tahmin ediyorum diyerek yetkililerden yardım talep etti.

DCIM100MEDIADJI_0033.JPG

DCIM100MEDIADJI_0036.JPG

DCIM100MEDIADJI_0038.JPG

DCIM100MEDIADJI_0042.JPG

DCIM100MEDIADJI_0044.JPG

DCIM100MEDIADJI_0046.JPG

DCIM100MEDIADJI_0054.JPG

DCIM100MEDIADJI_0057.JPG

DCIM100MEDIADJI_0054.JPG

 

 

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com