Tosya Haberler

BAĞIŞLARINIZ ZİMBABWE’DEN DUA’LAR VE SELAM’LAR İLE DÖNDÜ

BAĞIŞLARINIZ ZİMBABWE’DEN DUA’LAR VE SELAM’LAR İLE DÖNDÜ
306 views Okundu
19 Ekim 2015 - 12:43

SERHAT AĞACIKOĞLU(TRT) KASTAMONU

Kurulduğu günden günümüze kadar yaptığı yardımlarla adından sıkça söz ettiren Deniz Feneri Derneği, gerek yurt içi gerekse de yurtdışında hizmetlerini sürdürüyor. Deniz Feneri Kastamonu  İl Temsilciliği tarafından Şeyh Şaban-ı Veli’nin adının yaşatılması için Afrika’nın Dzumbunu Bölgesinde geçtiğimiz aylarda yapımına başlanan ve toplam maliyeti 91 bin dolara ulaşan Şeyh Şaban-ı Veli Mescidi’nin yapımı tamamlanarak hizmete açıldı. Deniz Feneri Kastamonu Temsilcisi Halit Bitkin ayrıca Kurban Bayramında Afrika’nın değişik bölgelerinde kurban kesilerek birçok yoksula et yardımında bulunulduğunu ifade etti.

“EMANETLERİ YERLERİNE ULAŞTIRDIK”

Deniz Feneri Derneği Kastamonu Temsilcisi Halit Bitkin ve Tosya gönüllsü Serhat Ağacıkoğlu Kastamonu halkının kendilerine emanet ettiği iyilikleri yerlerine ulaştırdıklarını söyledi. Halit Bitkin, “Ramazan ayı içerisinde dört ilçemiz ve il merkezimizde ihtiyaç sahibi ailelerimize 8850 kg gıda dağıtımı yaparken ayni ve nakdi bağışlarda bulunan veren el ile alan el arasında köprü olduk. Ramazan sonrası ise Kastamonu’muzda 28 ailemize nakdi yardım yaparken bir ailemize ise ‘Bir Hayat Kurtar Projesi’ kapsamında 7.000 TL yardım ederek yılbaşında emekli olmasına destek olduk. Dünya yetim günü vesilesiyle 64 yetim ve öksüz çocuklarımız ile ailelerine iftar verdik. Yine bu çalışma kapsamında Zimbabwe’de Şeyh Adam desteği ile 500 yetim ve öksüz çocuğa iftar verdik. 16 ailemize et yardımında bulunduk. Ayrıca 12 ailemizin değişik ihtiyaçlarının giderilmesine vesile olduk” dedi.

“Şeyh ŞABAN-I VELİ’NİN ADI AFRİKADA YAŞAYACAK”

Halit Bitkin, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre dünyanın en yoksul ikinci ülkesi sayılan Zimbabwe’deki bir projenin sonuna geldiklerini ifade ederek, “Bu çalışmamızın toplam tutarı 91 bin dolardır. Hz. Şeyh Şaban-ı Veli’nin ismini yaşatmak için Kastamonuluların verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. 10 bin kişinin yaşadığı Dzumbunu Bölgesindeki Şeyh Şaban-ı Veli Mescidi ile 7 adet su kuyusu açılışı, Kuran-ı Kerim dağıtımı ve kurban organizasyonu için bu üç Kastamonulu ve Türkiye Gazetesi yazarlarından İrfan Özfatura hocamızla Zimbabwe’deydik. Zimbabwe’de Dzumbunu bölgesindeki Şeyh Şabanı Veli Mescidini Zimbabwe Büyükelçiliğimiz görevlileri ve bölge halkının katılımıyla açılışını yaptık. 104 m2 mescit ve abdesthane ile iki adet bay-bayan lavaboları bölge halkına teslim ettik. Zimbabwe ülkesinde satın almak için yeterince Kuran-ı Kerim bulamadık ve Malawi ülkesine bir görevli göndererek 637 adet Kuran-ı Kerim satın alarak mescit mahallinde ve su kuyuları açtığımız 7 bölgede dağıtımını yaptık. Dzumbunu’da çocuklara bayram harçlığı dağıtımı yaptık” diye konuştu. 

“BİLMEDİĞİMİZ DİLDEN DUALAR GETİRDİK”

Serhat Ağacıkoğlu Deniz Feneri olarak geçtiğimiz Kurban Bayramında Afrika’nın değişik noktalarında kurban kesilerek yoksul vatandaşlara et yardımının yapıldığını belirtti. Bitkin, “Başkent Harare’ye 200 km uzaklıktaki Yamupamira, Mogandu, Bedza bölgelerinde vekaletle kurban kesimleri yaparak hayvanın kuyruğu ve ayak tırnaklarının bile yendiğini gördük. Norton, Seike ve Kuwrdzana yetimhanelerini ziyaret ederek vekaletle adak ve şükür kurbanları kestik. 49 Müslüman yetim çocuğa yiyecek yardımında bulunduk. Dilini dahi bilmediğimiz 15 saat uçak yolculuğu ve 5 saat karayolu ile ulaştığımız elektriğin olmadığı, 10 km uzaklıktan su taşıyan, nerdeyse tamamı yoksul Müslüman kardeşlerimizden halkımıza selam getirdik” ifadelerini kullandı.

“İYİLİKSEVER HALKIMIZA TEŞEKKÜR”

 “Afrika’nın bir ucunda ilimizin manevi mimarlarından Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin isminin yaşatılmasına vesile olanlardan, Kuran-ı Kerim satın alarak kara kıtanın inci Müslümanlarını sevindirenlerden, zekat ve sadakaları ile minik yavruları ve yetimhanelerdeki çocukları sevindirenlerden, kurbanlarını Deniz Feneri Derneğine bağışlayarak bizleri vekil tayin eden 175 bağışçımıza ve Kastamonulu iyiliksever halkımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

258 239 285 301 304 332 357 368 468 491 524 571 590 605 608 629 648 657 967 984

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com