Tosya Haberler

AYLARCA BEKLENEN CUMA HASRETİ TOSYA ÇALIKUŞU DÜĞÜN SALONUNDA SONA ERDİ..

AYLARCA BEKLENEN CUMA HASRETİ TOSYA ÇALIKUŞU DÜĞÜN SALONUNDA SONA ERDİ..
780 views Okundu
29 Mayıs 2020 - 17:00

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde korona virüs covid19 salgın hastalığı sonrası ilk Cuma namazı önceden belirlenen açık alanlarda kılındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 29 Mayıs 2020 Cuma günü ilk Cuma namazının kılınabileceğinin açıklanmasının ardından Tosya İlçe Hıfzısıhha Kurulu ilçede Cuma namazı kılınabilecek olan
cami ve alanlar belirlendi.

Bugün Kurul tarafından belirlenen Osmanlı Cami, Fazıl Ateş Cami, Mevlana Cami, Şekerci Cami, Cumhuriyet Cami ve camilere ilave olarak; Sebze Pazar Yeri, Giysi Pazar Yeri, Çalıkuşu Düğün Salonu Bahçesi ve Sedef Ahşap Park Alanı (OSB) açık alanları da vatandaşlar  Cuma namazını idrak ettiler.

Cuma namazı öncesi Tosya Müftülüğüne bağlı din görevlileri  izin verilen alanlarda sosyal mesafe kullarına göre yerleri işaretleyerek namaz kılmaya hazır hale getirdi. Cuma vaktinin girmesiyle birlikte ev ve işyerlerinde abdestini alan vatandaşlar maskelerini takarak seccadeleriyle birlikte namaz kılınacak alana gelerek sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde Cuma namazlarını kıldı.

Cuma namazının kılınmasıyla başlayan cemaatle namaz kılınması bugün olduğu gibi sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde öğlen ve ikindi namazlarında da devam edecek.

  Cuma Namazı ve Öğle İle İkindi Namazlarının Camide Cemaatle Kılınmasında Dikkat Edilecek Hususlar;

    1- Cuma namazı kılınacak cami ve mekanlarda şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacağından cuma kılınan cami ya da mekana abdestli olarak gelinecektir.

   2-  Camilere, mescitlere ve namaz kılınacak mekanlara herkes özel seccadesini getirip namazını kılacaktır.  Seccadesi olmayanlar namaz kılınacak alana alınmayacaklardır. Namaz kılınacak alana kesinlikle hasır, karton, koli gibi şeyler serilmeyecektir.

  3 – Camilerde ve namaz kılınan alanlarda toplu olarak daha az  vakit geçirmek için tesbih çekilmeyecek, hava şartları da gözetilerek gerektiğinde sünnetler evde kılınacaktır.

 4-Camiye ve namaz kılınan mekana geliş gidişlerde ve namaz esnasında kesinlikle sosyal mesafe kurallarına uyulacaktır.

  5- Camilerde mevlit ve benzeri programlar yapılmayacaktır.

  6 – Cami ya da namaz kılınan mekan sosyal mesafe kurallarına göre dolmuşsa, orada namaz kılmak için ısrar edilmeyecek başka bir cami ya da mekana gidilecektir.

 7 – Cuma namazlarını kılmaya gelenler birinci saftan başlamak üzere cami heyeti temsilcileri tarafından tek tek oturtulacak ve namaz bitiminde ise arka saftan başlamak üzere sıra ile cami ya da mekandan çıkılacaktır.  Giriş ve çıkışlar cami heyeti temsilcileri ve kolluk güçlerinin kontrolünde yapılacaktır.

8 – Namaz kılınacak cami ya da mekana gelirken girişteki görevliler girenlerin ellerine dezenfektan sunacaklardır.

9-  29 Mayıs cuma gününden itibaren öğle ve ikindi namazları camide cemaatle kılınacaktır.  Namaz öncelikli olarak caminin bahçe ya da avlusunda,  hava şartlarından dolayı bu mümkün olmazsa caminin içinde sosyal mesafe ve hijyen şartlarına uyularak kılınacaktır.

10 -Cami ya da cuma namazı için tahsis edilen yerlerde gerek cemaatle gerekse münferit namaz kılınırken mutlaka maske takılacaktır.

11- Camilerde ve cuma namazı için tahsis edilen yerlerde sosyal mesafeyi korumak için seccadelerin kullanımı ve aralarında gereken mesafe şu şekilde olacaktır. Namaz kılacak kişilerin kendilerinin getireceği 60×110 seccadeler serilecek ve seccadeler arası her yönden 1 metre mesafe bulunacaktır.

 

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com