Tosya Haberler

21 MART NEVRUZ BAYRAMI VE 4.ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ŞENLİĞİ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI..

21 MART NEVRUZ BAYRAMI VE 4.ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ŞENLİĞİ ÜNİVERSİTEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI..
319 views Okundu
22 Mart 2017 - 11:08

21 Mart Nevruz Bayramı ve 4. Uluslararası Öğrenci Şenliği Üniversitemizde Coşkuyla Kutlandı

Üniversitemiz tarafından geleneksel hale gelen “21 Mart Nevruz ve 4. Uluslararası Öğrenci Şenliği” programı 21 Mart 2017 tarihinde Üniversitemiz Külliyesi Merkezi Yemekhane Önünde yapıldı.

Üniversitemiz Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nun önünden, Kuzeykent Pazar yeri takip edilerek Merkezi Yemekhane ’ye kadar Mehter Takımı eşliğinde, protokol üyeleri akademisyenler ve öğrencilerin yürüyüşüyle başlayan program, Merkezi Yemekhane girişinde Nevruz Kutlamaları, Özbek Pilavı ikramı ile sürdü. Merkezi Yemekhane girişinde protokol üyeleri tarafından Ergenekon Destanı’nın simgesi olan örste çekiçle demir dövüldü. Protokol üyeleri, Merkezi Yemekhane girişinde Nevruz Bayramı için yakılan ateşin üzerinden atladılar. Şenlikte, 42 farklı Ülkeden Üniversitemizde okuyan öğrenciler tarafından kendi kültürlerini tanıtan stantlar açıldı. Stantları gezen protokol üyeleri ve öğrenciler farklı kültürlere ait birçok yiyeceklerin tadına baktılar.

Üniversitemiz de düzenlenen programın devamında, Ülkelerini temsilen şenlik alanına çıkan öğrenciler, kendi dillerinde ve Türkçe olarak katılımcıları selamladı. Programa katılan öğrenciler tarafından birçok ulusa ait yöresel oyunlar ve şarkılar sergilendi.

Programa; Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Kastamonu Milletvekili Murat DEMİR, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Per. Alb. Sadettin Yıldız, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Fakülte Dekanları, Kamu Kurum Kuruluşların Müdürleri, Üniversitemizin Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kastamonu Üniversitesi olarak bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz 21 Mart Nevruz Uluslararası Öğrenci Şenliği’ne hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz, şeref verdiniz.

21 Mart coşkusunu bugün burada bizlerle paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı ediyoruz ve öncelikle misafirlerimizin mesai arkadaşlarımızın ve sevgili gençlerimizin bayramınız kutlu olsun mutlu olsun.

Tabiatın yeniden dirilişi Nevruz, geniş bir coğrafyada baharı, intibahı, bolluk ve bereketi, birlik ve beraberliği, sevgi ve hürmeti hep birlikte barındıran ve muştulayan bayramın adıdır. İnsan ve tabiatın derin münasebetinin şenliğe tahavvül ettiği tahmin edildiği Nevruz, Asya’dan Balkanlara, Orta Doğu’dan Anadolu’ya kadar bütün Türk dünyasında binlerce yıldır coşkuyla hürriyetin, huzurun, sulhun, umudun ve saadetin timsali olarak kutlana gelmiştir.

 

ANKET

Copyright © Tosya Haberler | Tüm hakları saklıdır. | Bakım: arivisti.com